About Drisela Mrishaj

This author has not yet filled in any details.
So far Drisela Mrishaj has created 115 blog entries.

Ukrainë, përmbledhje e 10 ditëve të pushtimit rus

2022-03-07T14:20:27+01:00March 5th, 2022|Rajoni & Bota|

Rusia pretendon se i ka lejuar civilët të largohen nga qytetet Mariupol dhe Volnovakha për 5 orë këtë të shtunë. Kjo është një përmbledhje e zhvillimeve kryesore që nga fillimi i pushtimit: ○ Numri i viktimave civile mbetet ende i paskatësuar. Agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se më shumë se një milion njerëz janë larguar nga [...]

Qëllohet ekipi i gazetarëve në Ukrainë

2022-03-07T14:20:36+01:00March 5th, 2022|Rajoni & Bota|

Një gazetar britanik që mbulon luftën në Ukrainë është qëlluar dhe plagosur pasi është sulmuar në Kiev. Kryekorrespondenti i Sky News, Stuart Ramsay dhe katër kolegët e tij po ktheheshin me makinë për në kryeqytetin ukrainas kur u zunë pritë. Ndërsa ata u përpoqën të iknin nga makina, një plumb goditi Ramsay në pjesën e poshtme të shpinës, [...]

Rrethimi i Mariupolit, Rusia thyen armëpushimin

2022-03-07T14:20:44+01:00March 5th, 2022|Rajoni & Bota|

Forcat ruse vazhduan të bombardojnë qytetin ukrainas të Mariupol të shtunën, pavarësisht se ranë dakord për një armëpushim vetëm disa orë më parë, duke e futur në kaos përpjekjen për evakuim masiv të civilëve. Korridori i gjelbër i ngritur për të nxjerrë njerëzit nuk po funksiononte. Tre orë pasi duhej të fillonte armëpushimi, në orën 09:00 (07:00 GMT), [...]

Mbretëresha Elizabeth i bën ‘dhuratën bujare’ Ukrainës

2022-03-07T14:21:03+01:00March 5th, 2022|Rajoni & Bota|

Mbretëresha Elizabeth është treguar bujare ndaj Ukrainës, e cila po kalon një moment të vështirë në luftë kundër pushitimit Rus. Komiteti i Emergjencave dhe Fatkeqësive (DEC) ka zbuluar se mbretëresha britanike 95-vjeçare kishte dërguar në heshtje fonde në ‘Apelin Humanitar të Ukrainës’ në mes të krizës. Llogaria e Komitetit të Emergjencave dhe Fatkeqësive në Twitter postoi: "Shumë faleminderit [...]

Foto mahnitëse brenda 5 shtëpive madhështore nëpër botë

2022-03-07T14:21:21+01:00March 5th, 2022|Lista e Driselës, Udhëtime|

Jo të gjitha shtëpitë janë thjesht tulla dhe llaç. Disa janë mermer dhe ar, kolona madhështore, mozaikë të zbukuruar dhe dhoma ngrënieje të mbushura me mobilje antike. Nga pronat e shumta me vreshta deri te pallatet mbretërore, shikoni 5 shtëpitë më madhështore në botë. 1. Hearst Castle, Kaliforni, SHBA Kjo pikë referimi në Kaliforni, e vendosur mbi bregdetin [...]

7 parqet më të bukura në botë

2022-03-07T14:21:32+01:00March 5th, 2022|Lista e Driselës, Udhëtime|

Parqet kombëtare janë vende të shkëlqyera për t'u vizituar gjatë pushimeve. Këto streha natyrore janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të zbuluar kulturën vendase, ndërsa shijoni peizazhe madhështore. Këtu janë 7 parqet më të bukura në botë, për t'u shtuar në listën tuaj të dëshirave për pushimet e ardhshme. Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci I përfshirë [...]

Philip K Dick, shkrimtari-dëshmitar i së ardhmes

2022-03-07T14:23:37+01:00March 4th, 2022|Argëtim|

Shkrimtarët e fantashkencës shpesh ndihen më ‘të matur’ se të tjerët. Qoftë kërcënimi ndaj të drejtave të grave në veprën e Margaret Atwood, distopitë arkitekturore dhe sociale të romaneve të JG Ballard, apo bota që parashikon internetin e EM Forster's The Machine Stops (1909), zhanri është i mbushur me shkrimtarë profetikë. Nga të gjithë këta shkrimtarë, pak prej [...]

Përse ariu panda është kaq tërheqës?

2022-03-07T14:23:48+01:00March 4th, 2022|Science & Tech|

Pandat janë krijesa shumë të varura nga njeriu, po ashtu mund t’i bëjnë njerëzit të varur pas tyre. Neuroshkencëtarët thonë se hunda e tyre e mprehtë, faqet e mbushura dhe hapat e tyre të vegjël mund të ngacmojnë instiktin tonë që zakonisht lidhet me ndërveprimin që kemi me bebet. Në vitin 2005 Stephan Hamann, një profesor psikologjie në [...]

Raporti i OBSH-së, vdekjet nga COVID-19 në rënie

2022-03-07T14:25:25+01:00March 3rd, 2022|Rajoni & Bota|

Numri i rasteve të reja me koronavirus të raportuar globalisht ra me 16% javën e kaluar, duke shënuar një rënie njëmujore të infeksioneve me COVID-19, sipas shifrave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në raportin e saj javor mbi pandeminë, OKB tha gjithashtu se vdekjet ranë me 10%, duke vazhduar një rënie të vdekjeve të parë që javën e [...]

Dhjetra të arrestuar në demonstratat kundër luftës në Rusi

2022-03-07T14:25:34+01:00March 3rd, 2022|Rajoni & Bota|

Dhjetra demonstrues kundër luftës u arrestuan në Moskë dhe Shën Petersburg të mërkurën pasi kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny u bëri thirrje rusëve të protestojnë kundër pushtimit të Ukrainës nga presidenti Vladimir Putin. Policia në qytetin e lindjes së Putinit, në Shën Petersburg, shpërndau me dhunë protestuesit dhe arrestoi rreth 100 persona. Në Moskë, forcat e [...]

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. More info Prano