About Gezim Hilaj

This author has not yet filled in any details.
So far Gezim Hilaj has created 63 blog entries.

Balenciaga ia kushton shfaqjen e modës luftës në Ukrainë

2022-03-07T17:40:42+01:00March 7th, 2022|Rajoni & Bota, Stil jete|

Firma e njohur e modës Balenciaga  hapi sfilatën në Paris me lutje e qirinj të ndezur, për nder të Ukrainës dhe viktimave të luftës. Gjithçka ishte ndryshe, ideuar nga drejtoresha krijuese e koleksionit të ri vjeshtë/dimër 2022, me modelet që u ngjitën mbi pasarelën me dëborë, me çizmet në takë të lartë e pellush të rëndë veshur. Për [...]

Bien aksionet në bursa, frikë nga ndalimi i naftës nga Rusia

2022-03-07T16:28:57+01:00March 7th, 2022|Rajoni & Bota|

Konflikti në Ukrainë ka ndikuar që tregjet globale të përballen me probleme gjithnjë e më të thella. Kuotat e kompanive të ndryshme perëndimore kanë pësuar rënie në bursa. Për momentin, shqetësimi i madh i investitorëve është se vendet perëndimore do të ndalojnë importet e naftës ruse. Çmimet standarde të naftës u rritën  me gati një të pestën e [...]

Ed Sheeran akuzohet për kopjim të këngës “Shape of you”

2022-03-07T15:15:59+01:00March 7th, 2022|Lifestyle, Personazh, Rajoni & Bota|

Këngëtari britanik Ed Sheeran ka mohuar akuzat e Gjykatës së Lartë për shkelje të të drejtave në autorit në këngën Shape of you që u bë hiti i vitit 2017. Sheeran është akuzuar nga dy këngëtarët e tjerë Chokri dhe Ross O'Donoghue se ka kopjuar pjesë të këngës. Në maj të vitit 2018, ai kërkoi nga Gjykata [...]

35 vite nga revolucioni fotografik, Canon EOS 650

2022-03-07T14:22:04+01:00March 4th, 2022|Science & Tech|

Tridhjetë e pesë vjet më parë Canon EOS 650 ndryshoi pamjen e fotografisë. Ishte kamera e parë EOS e Canon-it. Ajo ishte kthesa e re në teknologjinë ekzistuese, duke e çuar industrinë e saj në një epokë të re. Ashtu si telefonat dhe ekranet me prekje në vitin 2007, kamerat në mesin e viteve 80-të  u shoqëruar [...]

Kufjet më të mira të vitit 2022

2022-03-07T14:23:02+01:00March 4th, 2022|Science & Tech|

Nëse jeni fans  i muzikës, ju e dini se sa e rëndësishme dhe e shenjtë mund të jetë koha juaj personale e muzikës dhe marrëdhënia me kufjet. Këto mund të duken gjëra të vogla, por ato na “transportojnë” në botën tonë të dashur audio. Një nga kufjet më të njohura të ditëve të fundit janë Apple AirPods [...]

Toyota bllokon prodhimet e automjeteve në Rusi

2022-03-07T14:24:20+01:00March 3rd, 2022|Rajoni & Bota, Science & Tech|

Toyota do të ndalojë prodhimin në fabrikën e saj ruse. Importet e automjeteve në vend janë ndalur për një kohë të pacaktuar për shkak të ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit. Toyota i bashkohet prodhuesve të tjerë japonezë  që kanë ndërmarrë lëvizje të ngjashme. Kompanitë perëndimore e kanë refuzuar Rusinë pas pushtimit të saj në Ukrainë, me disa [...]

Netflix pezullon transmetimin e filmave rus

2022-03-07T14:24:32+01:00March 3rd, 2022|Rajoni & Bota, Science & Tech|

Gjigandi i transmetimit “Netflix” ka njoftuar s`e ka pezulluar të gjitha projektet dhe blerjet e ardhshme nga Rusia. Kompania tha se po vlerësonte ndikimin e pushtimit në Ukrainë. Xhirimet e serialit rus Zato të ndërpriten. Edhe kompania e kompjuterave Oracle gjithashtu ka pezulluar operacionet në Rusi. Dy kompanitë më të fundit të teknologjisë amerikane kanë ndërmarrë veprime kundër [...]

Rusia përjashtohet nga video lojëra “FIFA 22”

2022-03-07T14:25:06+01:00March 3rd, 2022|Rajoni & Bota, Science & Tech|

Prodhuesi i lojërave Electronic Arts do të heqë kombëtaren ruse dhe të gjitha ekipet e tjera ruse nga FiFA 22 dhe lojërat përkatëse. Vendimi vjen për t`u “solidarizuar me popullin ukrainas", shkroi kompania në Twitter. Ukraina i ka kërkuar industrisë së video lojërave që të ndërmarrë sanksione më të shumta. Zëvendëskryeministri i Ukrainës Mykhailo Fedorov u bëri thirrje [...]

 Vështirësohen furnizimet mes Azisë dhe Evropës

2022-03-07T14:27:42+01:00March 1st, 2022|Aktualitet, Ekonomi, Rajoni & Bota|

Ndalimi i një mori fluturimesh të lidhura me krizën e Ukrainës mund t'i përkeqësojë gjërat edhe më shumë. Transporti midis Evropës dhe Azisë duket të jetë më i godituri, me linjat ajrore që duhet të anulojnë ose ridrejtojnë fluturimet midis rajoneve. Fluturimet më të gjata përkthehen në kosto më të larta  dhe shumë karburant i përdorur. Të mbash [...]

Oligarkët rus në arrati, hakerat në gjurmët e tyre

2022-03-07T14:28:11+01:00March 1st, 2022|Rajoni & Bota|

Oligarkët rus po tentojnë të arratisen nga Rusia, por disa llogari të ndryshme në rrjetet sociale po gjurmojnë lëvizjet e tyre. Ndërsa raketat bien dhe tanket rrotullohen në qytetet e Ukrainës, pjesa tjetër e botës ka dëshmuar me një intensitet të paprecedentë, tërësisht për shkak të internetit. Në një nga shfaqjet më të fundit të ndikimit të [...]

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. More info Prano