Kampionia në fuqi e Botës, Gjermania nuk e nisi aspak mirë botërorin “Rusi 2018”, teksa u mposht në ndeshjen e parë me rezultatin minimal 0-1 nga Meksika.

Skuadra e Low vijon formën e dobët, që e karakterizon që prej muajit Tetor të vitit të kaluar, ndërsa edhe sot ndaj Meksikës nuk arriti të dalë në lojën e saj.

Meksikanët gjetën golin e avantazhit në minutën e 35-të me anë të Lozano, pas një aksioni mjaft të bukur, ndërsa vazhdimisht ishin kërcënues në kundërsulmet e tyre.

Nga ana tjetër, kampionët në fuqi të botës e rritën intensitetin e sulmeve me kalimin e minutave, por nuk arritën të thyejnë portierin Oçoa dhe të gjejnë golin e barazimit.