Son është rikthyer me efekt të menjëhershëm dhe nuk do të kryejë dënimin me tre ndeshje pezullim për kartonin e kuq të marrë kundër Everton.

Të gjithë e dimë se çfarë ndodhi me Son në takimin që rezultoi në dëmtimin e tmerrshëm në këmbë të Andre Gomes në pjesën e dytë. Zyrtari i ndeshjes Atkinson fillimisht nxori një karton të verdhë për faullin e Sonit ndaj Gomes, por më pas ndryshoi mendjen kur pa masën e dëmtimit dhe i dha një të kuq drejtpërdrejt.

Sidoqoftë, Spurs apeluan kundër vendimit të gjyqtarit Martin Atkinson dhe FA ka mbështetur pretendimin e tyre, për këtë ai nuk do të shërbejë një ndalim prej tre ndeshjesh.

Në deklaratën e FA shkruhet: “Heung-min Son do të jetë i disponueshëm për tre ndeshjet e ardhshme vendase të Tottenham Hotspur FC pasi një Komision i pavarur rregullator mbështeti një kërkesë të largimit të gabuar.

Lojtari i Koresë së Jugut ka marrë mbështetje nga klubi i tij pas incidentit.

Ishte e dukshme që ai ishte shumë i shqetësuar pasi pa masën e dëmtimit të Gomes dhe ishte i papërballueshëm pas ndeshjes.

Trajneri i Spurs-ave Pochettino tha se Son ishte në një gjendje më të mirë mendje pas ndeshjes të së Dielës.

Ai tha: “Ai është në rregull. Ai u shkatërrua pas aksionit. Ishte një përzierje e gjithçkaje. Pas disa ditësh, do të jetë në një gjendje shumë të mirë”.