Piloti australian i Red Bullit, Daniel Ricciardo ishte më i shpejti në provat e lira të Meksikës, duke lënë pas vetes Lewis Hamiltonin, me Mercedesin e tij.

Në vendin e 3-të është renditur piloti tjetër i Red Bulli, Max Versttapen, ndërsa dy makinat Ferrari, regjistruan kohën e 4-t dhe të 5-të më të mirë.

Të shtunën në mbrëmje do të zhvillohen provat zyrtar, ndërsa të dielën në orën 21:00 do të zhvillohet gara e Çmimit të Madh të Meksikës.