Ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscar” të këtij viti është zhvilluar mbrëmjen e kaluar në Los Angeles.

Në këtë ceremoni koreanët hynë në histori pasi filmi “Parasite” jo vetëm u shpall filmi më i mirë ndërkombëtar, por gjithashtu mori edhe dy çmime të tjera për skenarin më të mirë origjinal dhe fotografia më e mirë. Po ashtu Bong Joon-ho u shpall regjisori më i mirë.

Më poshtë është lista e plotë e fituesve dhe e kandidatëve.

Fotografia më e mirë

 • Fituesi: Parasite
 • Ford v Ferrari
 • The Irishman
 • Jojo Rabbit
 • Joker
 • Little Women
 • Marriage Story
 • 1917
 • Once Upon a Time in Hollywood

Aktori më i mirë

 • Fituesi: Joaquin Phoenix – Joker
 • Antonio Banderas – Pain and Glory
 • Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
 • Adam Driver – Marriage Story
 • Jonathan Pryce – The Two Popes

Aktorja më e mirë

 • Fituesi: Renee Zellweger – Judy
 • Cynthia Erivo – Harriet
 • Scarlett Johansson – Marriage Story
 • Saoirse Ronan – Little Women
 • Charlize Theron – Bombshell

Aktori më i mirë jo protagonist

 • Fituesi: Brad Pitt – Once Upon A Time in Hollywood
 • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
 • Sir Anthony Hopkins – The Two Popes
 • Al Pacino – The Irishman
 • Joe Pesci – The Irishman

Aktorja më e mirë joprotagoniste

 • Fituesi: Laura Dern – Marriage Story
 • Kathy Bates – Richard Jewell
 • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
 • Florence Pugh – Little Women
 • Margot Robbie – Bombshell

Regjisori më i mirë

 • Fituesi: Parasite – Bong Joon-ho
 • The Irishman – Martin Scorsese
 • Joker – Todd Phillips
 • 1917 – Sam Mendes
 • Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino

Skenari më i mirë origjinal

 • Fituesi: Parasite – Bong Joon Ho & Han Jin Won
 • Knives Out – Rian Johnson
 • Marriage Story – Noah Baumbach
 • 1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
 • Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino

Skenari më i mirë i përshtatur

 • Fituesi: Jojo Rabbit – Taika Waititi
 • The Irishman – Steven Zaillian
 • Joker – Todd Phillips & Scott Silver
 • Little Women – Greta Gerwig
 • The Two Popes – Anthony McCarten

Filmi më i mirë i animuar

 • Fituesi: Toy Story 4
 • How to Train Your Dragon: The Hidden World
 • I Lost My Body
 • Klausdocumentary feature for American Factory

Dokumentari më i mirë

 • Fituesi: American Factory
 • The Cave
 • The Edge of Democracy
 • For Sama
 • Honeyland

Filmi më i mirë ndërkombëtar

 • Fituesi: Parasite – South Korea
 • Corpus Christi – Poland
 • Honeyland – North Macedonia
 • Les Miserables – France
 • Pain and Glory – Spain

Kënga më e mirë origjinale

 • Fituesi: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)
 • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4 (Randy Newman)
 • I’m Standing With You – Breakthrough (Diane Warren)
 • Into the Unknown – Frozen 2 (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez)
 • Stand Up – Harriet (Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo)

Muzika më e mirë

 • Fituesi: Joker – Hildur Guðnadóttir
 • Little Women – Alexandre Desplat
 • Marriage Story – Randy Newman
 • 1917 – Thomas Newman
 • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Kinematografia më e mirë

 • Fituesi: 1917 – Roger Deakins
 • The Irishman – Rodrigo Prieto
 • Joker – Lawrence Sher
 • The Lighthouse – Jarin Blaschke
 • Once Upon a Time… in Hollywood – Robert Richardson

Efektet vizuale

 • Fituesi: 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler & Dominic Tuohy
 • Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken & Dan Sudick
 • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli
 • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andreë R Jones & Elliot Newman
 • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach & Dominic Tuohy

Montazhi më i mirë

 • Fituesi: Ford v Ferrari – Michael McCusker & Andrew Buckland
 • The Irishman – Thelma Schoonmaker
 • Jojo Rabbit – Tom Eagles
 • Joker – Jeff Groth
 • Parasite – Yang Jinmo

Editimi më i mirë i zërit

 • Fituesi: Ford v Ferrari – Donald Sylvester
 • Joker – Alan Robert Murray
 • 1917 – Oliver Tarney & Rachael Tate
 • Once Upon a Time… in Hollywood – Wylie Stateman
 • Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood & David Acord

Miksimi më i mirë i zërit

 • Fituesi: 1917 – Mark Taylor & Stuart Wilson
 • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson & Mark Ulano
 • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco & Steven A Morrow
 • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic & Tod Maitland
 • Once Upon A Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P Minkler & Mark Ulano

Dizajni më i mirë

 • Fituesi: Once Upon A Time in Hollywood – Barbara Ling & Nancy Haigh
 • The Irishman – Bob Shaw & Regina Graves
 • Jojo Rabbit – Ra Vincent & Nora Sopková
 • 1917 – Dennis Gassner & Lee Sandales
 • Parasite – Lee Ha Jun & Cho Won Woo

Kostumografia më e mirë

 • Fituesi: Little Women – Jacqueline Durran
 • The Irishman – Sandy Powell & Christopher Peterson
 • Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
 • Joker – Mark Bridges
 • Once Upon a Time… in Hollywood – Arianne Phillips

Make-up-i dhe flokët

 • Fituesi: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan & Vivian Baker
 • Joker – Nicki Ledermann & Kay Georgiou
 • Judy – Jeremy Woodhead
 • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten & David White
 • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis & Rebecca Cole

Filmi aksion i shkurtër më i mirë

  • Fituesi: The Neighbors’ Window
  • Brotherhood
  • Nefta Football Club
 • Saria
 • A Sister

Filmi i shkurtër i animuar më i mirë

 • Fitues: Hair Love
 • Dcera (Daughter)
 • Kitbull
 • Memorable
 • Sister

Dokumentari i shkurtër më i mirë

 • Fitues: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
 • In the Absence
 • Life Overtakes Me
 • St Louis Superman
 • Walk Run Cha-Cha