Kanë dalë nominimet për çmimet Oscar për më të mirët e filmit gjatë vitit që lamë pas.

‘Joker’ dominon nominimet e edicionit të 92-të të çmimeve të Akademisë Amerikane të filmit, të cilat u zbuluan gjatë ditës së sotme.

Filmi ‘Joker’ ka arritur të marrë plot 11 nominime, duke përfshirë edhe atë për ‘Filmin më të mirë të vitit’ ku do të ketë kundërshtarë filmat si ‘1927’, ‘Ford v Ferrari’, ‘The Irishman’, Marriage Story’, ‘Once upon a time in Hollywood’, Jojo Rabbit’, Little Women’ dhe ‘Parasite’.

Filmat e regjisorëve ikonë, ‘The Irishman’ i Martin Scorsese dhe ‘Once Upon a Time in Hollywood’ i Quentin Tarantino janë ndarë me nga dhjetë nominime.

Ia vlen të përmendet se aktorja shumë e pëlqyer, Scarlett Johansson ka arritur që për herë të parë të nominohet dy herë në dy kategori brenda një viti, atë për ‘Aktoren më të mirë në rol kryesor’ për ‘Marriage Story’ dhe ‘Aktorja më e mirë në rol dytësor’ në ‘Jojo Rabbit’.

Jennifer Lopez, ndërkohë, i është mohuar nominimi për aktoren më të mirë, për paraqitjen e saj në filmin ‘Hustlers’, megjithëse është përfolur si ndër favoritet.

Gjithashtu befasi është edhe mos nominimi i ‘Frozen 2’ si filmi më i mirë i animuar.

Ceremonia e 52-të e çmimeve Oscars do të mbahet më 9 shkurt ë Los Angeles, ndërsa do të jetë viti i dytë me radhë që nuk do të ketë prezantues.

Kjo është lista e plotë:

Filmi më i mirë
1917 (Universal)
Ford v Ferrari (Fox)
The Irishman (Netflix)
Jojo Rabbit (Fox Searchlight)
Joker (Warner Bros.)
Little Women (Sony)
Marriage Story (Netflix)
Once Upon a Time in Hollywood (Sony)
Parasite (Neon)

Aktori më i mirë në rol kryesor
Antonio Banderas (Pain and Glory)
Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood)
Adam Driver (Marriage Story)
Joaquin Phoenix (Joker)
Jonathan Pryce (The Two Popes)

Aktorja më e mirë në rol kryesor
Cynthia Erivo (Harriet)
Scarlett Johansson (Marriage Story)
Saoirse Ronan (Little Women)
Charlize Theron (Bombshell)
Renée Zellweger (Judy)

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Kathy Bates (Richard Jewell)
Laura Dern (Marriage Story)
Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
Florence Pugh (Little Women)
Margot Robbie (Bombshell)

Aktori më i mirë në rol dytësor
Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Anthony Hopkins (The Two Popes)
Al Pacino (The Irishman)
Joe Pesci (The Irishman)
Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood

Regjisori më i mirë
Bong Joon Ho (Parasite)
Sam Mendes (1917)
Todd Phillips (Joker)
Martin Scorsese (The Irishman)
Quentin Tarantino (Once Upon a Time in Hollywood)

Skenari më i mirë i adaptuar
The Irishman (Steven Zaillian)
Jojo Rabbit (Taika Waititi)
Joker (Todd Phillips & Scott Silver)
Little Women (Greta Gerwig)
The Two Popes (Anthony McCarten)

Skenari më i mirë origjinal
1917 (Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns)
Knives Out (Rian Johnson)
Marriage Story (Noah Baumbach)
Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)
Parasite (Bong Joon Ho & Jin Won Han)

Filmi më i mirë ndërkombëtar
Corpus Christi (Poland)
Honeyland (North Macedonia)
Les Miserables (France)
Pain and Glory (Spain)
Parasite (South Korea)

Dizajni më i mirë
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Montazha më e mirë
Ford v Ferrari (Andrew Buckland & Michael McCusker)
The Irishman (Thelma Schoonmaker)
Jojo Rabbit (Tom Eagles)
Joker (Jeff Groth)
Parasite (Jinmo Yang)

Kinematografia
1917 (Roger Deakins)
The Irishman (Rodrigo Prieto)
Joker (Lawrence Sher)
The Lighthouse (Jarin Blaschke)
Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)

Efektet vizuele
1917
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
Star Wars: The Rise of Skywalker

Dizajni në kostume
Jojo Rabbit 
Once Upon a Time in Hollywood
The Irishman
Joker
Little Women

Muzika më e mirë origjinale
1917 (Thomas Newman)
Joker (Hildur Guðnadóttir)
Little Women (Alexandre Desplat)
Marriage Story (Randy Newman)
Star Wars: The Rise of Skywalker

Dokumentari më i mirë
American Factory (Netflix)
The Cave (National Geographic)
The Edge of Democracy (Netflix)
For Sama (PBS)
Honeyland (Neon)

Dokumentari i shkurtër
In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Run Cha-Cha

Grimi dhe Flokët
1917
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil

Filmi më i mirë i animuar
How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)
I Lost My Body (Netflix)
Klaus (Netflix)
Missing Link (United Artists Releasing)
Toy Story 4 (Pixar)

Filmi i animuar i shkurtër
Dcera (Daughter)
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

Filmi më i mirë i metrazhit të shkurtër
Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister

Kënga më e mirë origjinale
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” (Toy Story 4) — Randy Newman
“(I’m Gonna) Love Me Again” (Rocketman) — Elton John & Bernie Taupin
“I’m Standing With You” (Breakthrough) — Diane Warren
“Into the Unknown” (Frozen 2) — Robert Lopez & Kristen Anderson-Lopez
“Stand Up” (Harriet) — Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo

Burimi: gazetaexpress.com