Shuhet legjenda e basketbollit amerikan dhe botëror, Kobe Bryant.

Sipas faqjes së njohur amerikane TMZ, shkak është bërë rrëzimi i helikopterit me të cilin po udhëtonte ish-ylli i NBA.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Kaliforni, ku 41-vjeçari po udhëtonte së bashku me katër persona të tjerë në bordin e helikopterit të tij privat.

Sikorsky S-76, tipi i helikptorit me te cilin po udhetonte Kobe Bryant

Bashkë me të kanë gjetur vdekjen edhe anëtarët e tjerë të ekuipazhit.

Por tragjedia nuk mbyllet me kaq. Sipas TMZ, në bordin e helikopterit ka qenë edhe vajza e Bryant, Gianna Maria Onore, e njohur si Gigi, e cila gjithashtu raportohet e vdekur.

Për fat të mirë, në bord nuk kanë qenë bashkëshortja e Bryant, dy vajzat e tjera të tij dhe djali i porsalindur Capri.

Kobe Bryant është një ndër emrat më të mëdhenj të basketbollit botëror. Ai luajti për dy dekada me Los Angeles Lakers duke fituar pesë tituj NBA dhe duke qenë 18 herë pjesë e All-Stars Game.

Ai u tërhoq nga basketbolli aktiv në vitin 2016.

Rruga që ka ndjekur helikopteri i Kobe Bryant, sipas Flightradar24.com.

Lidhur me këtë lajm të hidhur ka reaguar edhe presidenti amerikan Donald Trump.

Përmes një mesazhi në twitter, shefi I Shtëpisë së Bardhë shkruan:

“Raportimet thonë se, basketbollisti I madh Kobe Bryant dhe tre persona të tjerë kanë vdekur si pasojë e një aksidenti me helikopter në Kaliforni. Ky është një lajm i tmerrshëm”.

Burimi: tpz.al