Sezoni 2019/20 në Bundesligë do të rifillojë më 16 maj dhe do të mbarojë më 27 qershor.

Bundesliga është liga e parë nga pesë ligat kryesore evropiane që e ka marrë pëlqimin për ta rinisur sezonin, që prej se pandemia koronavirus e pezulloi futbollin.

Ky vendim që është bërë i ditur nga presidenti i Ligës Gjermane të Futbollit.

Lehtësimi i masave kufizuese, nuk do të thotë që koronavirusi nuk merret më seriozisht. Ne kemi nevojë për disiplinë dhe respekt për rregullat, përveç përgjegjësisë personale të secilit“, deklaroi Christian Seifert.

Ky i fundit, theksoi gjatë konferencës për shtyp se ndeshjet do të zhvillohen pa tifozë, teksa nuk është vendosur akoma në lidhje me propozimin prej 5 zëvendësimesh, pasi pritet vendimi i FIFA-s. Bundesliga do të përfundojë në datat 27/28 qershor.

Ndeshjet e javës së 26-të në Bundesliga janë si më poshtë:

16 maj:

Borussia Dortmund – Schalke 04

RB Leipzig – Freiburg

Hoffenheim – Hertha Berlin

Fortuna Dusseldorf – Paderborn

Augsburg – Wolfsburg

Eintracht Frankfurt – Borussia Monchengladbach

17 maj:

Koln – Mainz 05

Union Berlin – Bayern Munich

18 maj:

Werder Bremen – Bayer Leverkusen